Herkese merhaba. Uzun zamandır polimer kil ile ilgilenen biri olarak şunu söyleyebilirim ki silikon kalıplara ihtiyaç oluyor. İnternette çok güzel kalıplar var ama istediğimiz kalıbı her zaman bulamıyoruz. Belki kendimize özel olsun istiyoruzdur di mi? ;) O yüzden de kendi kalıbımızı kendimiz yapabilir miyiz düşüncesi ortaya çıkıyor. Peki yapabilir miyiz? Kesinlikle evet. Bunun için nalburdan ya da yapı marketlerden alacağınız silikona ihtiyacınız var. Şu eritilen silikonlardan değil ama. Karıştırmayalım. Soğuk silikon diyebiliriz buna. Tabancası prize takılmayan cinsten olan hani. İki çeşit yöntem biliyorum bununla ilgili. Birincisinde soğuk silikon ve nişastayı karıştırıp yoğuruyoruz biraz. Sonra da üzerine kalıbını alacağımız nesneyi bastırıyoruz.
Diğer yöntemde ise nişasta yerine su ve sıvı sabun kullanıyoruz. Sulu olan yöntem biraz sinir bozucu olabiliyor. Eldiven kullansanız da eldivene yapışıyor. Çok fazla bastırmamak lazım sulu yöntemle yoğururken. Silikonu yoğurduktan sonra elinizle top hale getirdiğinizde hemen yayıldığını göreceksiniz, o yüzden kalıbını alacağınız nesneye uygun olan bir kap içine koymak gerekiyor. Nişastalı yöntemde böyle bir şeye gerek yok. Silikon kullanılır hale geldiğinde su ve sabunla yoğurulan silikon çok elastik bir hal alıyor. Nişastalı yöntemdeki silikon kalıp daha sert oluyor. Sulu yöntemde eğer çok cıvık bir silikon oluyorsa ki ben de öyle oldu içine biraz nişasta karıştırabilirsiniz. O zaman daha istenilen esneklikte bir kalıp elde etmek mümkün, yani ne çok esnek ne çok sert. Tam kıvamında.

Evde Hobi Amaçlı Silikon Kalıp Yapılış Tarifi ?

Silikon Kalıp Nasıl Yapılır ?

Silikon Kalıp Nasıl Yapılır ?

Ölçülere gelince; su eklenen yöntemde 1 kaşık sabuna 10 kaşık su ekleyin. Bu ölçüleri internetteki bir siteden okudum ama bana çok cıvık geldiği için içine nişasta ekledim. Nişastalı yöntemde ise eşit miktarda silikon ve nişastayı karıştırın. Baktınız istediğiniz gibi değil o zaman hamur yoğurur gibi göz kararı ekleyin nişastayı. İşte bu kadar basit bir yöntem. Silikon kalıplara harcayacağımız parayı daha iyi yerlerde değerlendirme fırsatı elde etmiş oluyoruz böylece ;)

Kalıp anlatımlarını hazırlamış olduğum videolar burada, blogum da burada.

Evde Hobi Amaçlı Silikon Kalıp Yapılış Tarifi ?

Evde Hobi Amaçlı Silikon Kalıp Yapılış Tarifi ?