Sosyal Medyada Biz

Şuanda Sitemizde 197 Kategoride Toplam 2113 Ürün Bulunmaktadır.

Heykel Nasıl Yapılır ?

Ana Sayfa » Genel » Heykel Nasıl Yapılır ?
Fiyat : TL
Ürün No : 6296
Tarih : 09 Aralık 2015
Adet :

Heykel Nasıl Yapılır ?

 

heykel-nasil-yapilir_646x340

Heykel yapmak için farklı yöntemler bulunmaktadır ama hepsi genel olarak ikiye ayrılır: kil,karton gibi malzemelerin heykeli biçimlendirmek için kullanıldığı ekleme veya inşa etme yöntemi ve malzemenin(mermer,odun,buz vb.) eksiltilerek biçimlendirmenin yapıldığı yontma yöntemi.Yazımız size bu iki yöntem ile nasıl heykel yapılacağı konusunda bir fikir verecektir.

1.Ekleme veya inşa etme yöntemi

Bu yöntem ile heykeli bir bina inşa eder gibi parçadan bütüne doğru yaparsınız. Bu yöntem aracılığı ile heykel yapmak için izlemeniz gereken adımlar şunlardır:

 • Heykelinizi çizin. Daima yapmayı planladığınız heykeli öncelikle kağıda aktarın. Bu çizimin harika olması gerekmiyor. Bu çizim size yol gösterici olacaktır.Heykelinizi farklı açılardan resmedin. Detayların çok olduğu bölgeler için daha detaylı çizim yapmak isteyebilirsiniz.
 • Kaidenizi yapın. Eğer heykelinizin bir kaidesi olacaksa ilk olarak kaideden başlamak iyi bir fikirdir.Kaide sonradan eklenirse daha az destek sağlayacaktır. Kaidenizi metal, tahta, kil veya istediğiniz herhangi bir materyalden yapabilirsiniz.
 • Armatürü inşa edin. Armatür heykelin destek iskeletidir. Aynı bir binanın çelikten iskeleti gibi heykeli destekler ve daha kolay biçim alması için yardımcı olur. Armatür yaparken metal, tel, tahta, çubuk, pipet, pvc boru gibi malzemeler kullanabilirsiniz.
 • Temel formu doldurun. İskeleti farklı bir malzeme ile ”kaplamak” özellikle polimer kil tarzı bir malzeme kullanılıyorsa tercih edilir. İskeleti kaplamak daha az malzeme harcamanıza yardımcı olur ve gereksi ağırlık oluşmasını engeller. Örnek vermek gerekirse bir kolu içini doldurmak, yerine kaplamak ve sonradan malzemeyi eklemek kolun daha hafif olmasını sağlar.
 • Büyük biçimlerden küçük biçimlere doğru yol alın. Heykeli yapmaya büyük parçalardan başlayın(büyük kas grupları gibi)ve ardından küçük parçalara yönelin. Gerektirdiği sürece malzeme ekleyin veya eksiltin ama fazla eksiltmemeye dikkat edin çünkü yeniden eklemek zor olabilir.
 • Dokuyu şekillendirin(isteğe bağlı). Gerçekçi bir görüntü elde etmek istiyorsanız heykelinizin dokusunu şekillendirebilirsiniz. Örneğin,heykeltraş aletleri kullanarak detaylı şekillendirme yapabilirsiniz.
 • Heykelinizi sağlamlaştırın. Heykelinizi fırınlamanız veya kurutmanız gerekecektir. Kullandığınız malzemeye göre izlemeniz gören yol değişebilir. Eğer varsa malzemeniz için kullanım rehberinden yararlanınız.

Bu adımları tamamladıktan sonra heykelinizi boyayabilir farklı malzemelerle gerçekçiliği arttırabilirsiniz. Örnek olarak; mazlemeyi şekillendirip, saç efekti yaratmak yerine gerçek veya yapay saç kullanabilirsiniz.

2.Yontma yöntemi.

Bu yöntemde heykelinizi inşa etmek yerine bir bütünü yontarak,eksilterek ona şekil verirsiniz.

 • Heykelinizin modelini olşturun. Heykelinizi yontarken size yol gösterici olması için önce onun bir replikasını çabuk şekil alan bir malzeme ile yapmanız yararlı olacaktır. Kil veya balmumu gibi bir malzeme kullanabilirsiniz. Heykelinizi yaparken modeldeki ölçüleri ve detayları kulanıcağanız için detaylardan kaçınmamaya çalışın.
 • Temel formu yontun. Heykelin en kaba halde dış hatlarını oluşturun ve yanılma payını eklemeyi unutmayın(heykeliniz kabaca 20 cm olacaksa 22 cm den daha fazla olan bütün malzemeyi yontabilirsiniz).
 • Ölçüleri alın. Ölçüm aletleri yardımıyla modelinizin ölçülerini alın ve aynı şekilde derinlikleri ve detayları ekleyin.
 • Detayları yontun. Aldığınız ölçüler aracılığıyla yerleştirdiğiniz detayları malzemenize uygun aletleri kullanarak yontmaya başlayın.
 • Heykelinizi zımparalayın. İstediğiniz pürüzsüzlük seviyesine ulaşana kadar heykelinizi zımparalayabilirsiniz. Eğer herhangi bir pürüzsüzlük istemiyorsanız heykelinizi hiç zımparalamayabilirsiniz.

Tecrübeniz arttıkça heykellerinizin mükemmeliğe yakınlığının da artacağını unutmayın. İlk denemenizde beklediğiniz kadar güzel bir heykel ile karşılaşmazsanız şevkiniz kırılmasın.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İletişime geç
Size nasıl yardımcı olabilirim ?
Merhabalar
Yardım edebilirmiyim ?